Bo tak naprawde kim jest psycholog

http://www.polkas.pl/Pl/produkt/pakowarka_prozniowa_multivac_c200/

Zawód psychologa kilkanaście lat temu bywał kojarzony tylko z chorobami psychicznymi. Do niedawna osoby korzystające z usług psychologa i otwarcie o tym mówiące, w niektórych środowiskach narażały się na nieprzyjemne komentarze, a nawet stygmatyzację. Na szczęście takie postrzeganie powoli odchodzi w przeszłość. Osoby wykształcone, nowoczesne, ceniące wartość rozwoju osobistego, coraz częściej odwiedzają gabinety psychologów nie tylko w sytuacjach kryzysowych.


Bo tak naprawdę, kim jest psycholog?

W uproszczeniu jest to osoba, która ukończyła studia humanistyczne dotyczące zachowań człowieka, struktur jego wewnętrznego świata oraz kontaktów społecznych. Osoba taka może prowadzić badania naukowe, pracować w poradniach lub w firmach w działach zajmujących się zasobami ludzkimi czy w reklamie. Po ukończeniu dodatkowego kierunku oraz uzyskaniu wiedzy i doświadczenia potrzebnego do prowadzenia terapii, psycholog może zostać psychologiem klinicznym-psychoterapeutą.
Motywem do wybrania tego zawodu często bywa duża doza empatii i zainteresowania innymi ludźmi. Zwykle osoba decydująca się na ten krok, ma w sobie wielką chęć pomocy innym.
Nie jest to łatwa praca. Niektórzy szukają u psychologa po prostu wsparcia i bliskości. Potrzeba im człowieka, z którym można się podzielić tym wszystkim, co chowają przed całą resztą świata, bądź też chcą upewnić się w kwestii swoich wyborów życiowych. Przychodzą tu jednak też osoby z bardzo trudnymi problemami, z całym bagażem emocji, często frustracji czy smutku, czasami wyładowują swoją agresję czy rozczarowanie. A psycholog wsparty wiedzą i doświadczeniami, wyciąga do nich codziennie rękę i przyjmuje cierpliwie wszystkie emocje i uczucia, małe rozterki rozterki i wielkie tajemnice. Następnie pomaga sobie z nimi poradzić, a to zwracając uwagę na coś, czego sami nie dostrzegamy, a to ucząc, co robić z zalewem doznań i trudami współczesnego świata. Można by zaryzykować stwierdzenie, że psycholog to taki nasz przyjaciel, któremu można powiedzieć wszystko i nie zostać negatywnie ocenionym. Przewodnik po meandrach ducha. W jego gabinecie dostajemy zrozumienie i poczucie bezpieczeństwa wynikające ze wsparcia przez kogoś, komu można powiedzieć wszystko. Wychodzimy oddychając z ulgą, lżejsi i bardziej witalni. Często też z uśmiechem na twarzy.