Es system oswietlenie awaryjne

Systemy oświetlenia awaryjnego posiadają znacznie kluczową kwestię w przemyśle. W halach produkcyjnych, gdzie pracownicy obsługują maszyny będące dostępne części ruchome, w wypadku nagłego braku oświetlenia mogą oni pozostać trwale okaleczeni, i nawet że zostać zagrożone ich życie. W punkcie utraty zasilania elektrycznego, urządzenia co prawda przestaną działać, ale silniki rozpędzone do wysokich obrotów zakończą się dopiero po kilku sekundach od przerwania wpływu prądu.

Nawet w tych maszynach, gdzie wdrożono systemy automatycznie hamujące pracę ruchomych elementów po odłączeniu napięcia, ich zachowanie niemal absolutnie nie jest natychmiastowe. Aby zapobiec takim zdarzeniom należy stosować systemy oświetlenia awaryjnego. Liczą się one na nowe typy, ale zadaniem wszystkiego z nich jest utrzymanie oświetlenia pomieszczeń przez pewien godzina po zaniku zasilania. Dzięki temu ludzie mogą bezpiecznie zatrzymać maszyny, oraz w razie towarzyszącego pożaru - łatwo opuścić budynek.

Najpopularniejszym sposobem oświetlenia awaryjnego, stosownego nie dopiero w przemyśle ale jeszcze w domach mieszkalnych, są specjalne oprawy oświetleniowe. Oprawwa oświetlnia awaryjnego posiada wbudowany mały akumulator, który magazynuje energię elektryczną w toku dobrej pracy instalacji. W okresie nagłego zaniku napięcia, specjalny układ elektroniczny przełącza zasilanie oprawy na siłę z akumulatora. Do punktu wybrania się baterii światło jest włączone. System opraw jest niestety pewne cechy, którymi jest używanie małych akumulatorów, starczających na zaledwie kilkadziesiąt, i czasem tylko kilkanaście minut działania oświetlenia.

Inny sposób teoretyczny do używania w przemyśle liczy na wygospodarowaniu dodatkowego pomieszczenia, gdzie zostają zainstalowane duże akumulatory i programy sterujące. Można jeszcze użyć generatora, dzięki dlaczego nie tylko oświetlenie awaryjne będzie mogło działać wiele godzin, ale działalność będzie bogata i dostarczyć do następnych urządzeń, na przykład komputerów czy niektórych maszyn.