Pakowanie prozniowe sous vide

Choć pakowanie próżniowe najczęściej łączone jest ze sklepami wielkopowierzchniowymi, firmami cateringowymi i restauracjami, to coraz częściej także klienci indywidualni poszukują urządzeń, które dadzą im przedłużyć trwałość przechowywanej żywności. Specjalne woreczki, próżniowe pojemniki i urządzenia do pakowania dostosowywane są także do ich potrzeb, zezwalając na opakowanie odpowiednio mniejszych ilości żywności.

Domowe urządzenie do pakowania próżniowego żywności może wykorzystywać specjalne woreczki do próżniowego przechowywania albo i stosuje pojemniki próżniowe uczynione z plastiku. W sukcesu pojemników najczęściej brane są specjalne pompki ręczne, które pozwolą na odessanie zbędnego powietrza z zasobnika i służą jego hermetyczne zamknięcie. Podobny strategia życia można skorzystać do zamykania butelek specjalnymi próżniowymi korkami. Traktują one najczęściej uniwersalny rozmiar, ponieważ można je użytkować również do zamykania butelek z winem, kiedy również do butelek z oliwą czy octem balsamicznym. Próżniowe zamknięcie butelki przedłuża trwałość zawartości - po zakończeniu próżniowym wino zapewne być chronione nawet przez ponad 20 dni. Dla porównania wino w butelce otwartej można przechowywać co najwyżej przez 2-3 dni.

Do domowego użytku potrafią być dodatkowo dostosowane urządzenia typu multivac, zezwalające na przechowywanie żywności w specjalnych woreczkach. Przechowywanie żywności w woreczkach wydłuża jej trwanie przechowywania - w relacje od rodzaju wyrobu i od miejsca, gdzie będzie on przechowywany (temperatura pokojowa, lodówka czy zamrażarka, czas przechowywania wydłuża się nawet czterokrotnie. W próżniowo zamykanych woreczkach można przechowywać produkty sypkie, jak kawa bądź herbata, żywność przetworzoną, ale też warzywa, wędliny czy mięso. Zapakowane próżniowo mięso prawdopodobnie być przestrzegane w zamrażarce w dość niskiej temperaturze nawet przez 26 miesięcy. Dodatkowym atutem pakowania próżniowego z wykorzystaniem woreczków jest fakt, iż nie mają one sprzedaż długiej przestrzeni.