Profesjonalne frezowanie cnc

Frezowanie to jeden z rodzajów obróbki skrawaniem. Polega on na wykonywaniu nacięć, rowków itp. we frezowanym materiale, za pomocą odpowiedniej maszyny (frezarki) i będącego jej częścią narzędzia skrawającego (frezu). Za pomocą frezowania można wytwarzać na przykład koła zębate, czy tworzyć gwinty. W przypadku frezowania narzędzie skrawające obraca się, zaś materiał obrabiany jest przesuwany. Czasem również ostrze skrawające może jednocześnie obracać się i przesuwać. Obróbka skrawaniem, w tym właśnie frezowanie, to jeden z kluczowych działów w wielu zakładach produkcyjnych.

Obecnie najpowszechniej stosowane jest frezowanie cnc. Proces ten odbywa się na obrabiarkach (frezarkach) cnc (ang. computerized numerical control). Są to obrabiarki sterowane numerycznie, a więc takie, w których cały proces skrawania jest zaprogramowany i sterowany komputerowo. Dzięki temu możliwe jest uzyskiwanie bardzo dużej precyzji obróbki i możliwość frezowania zaawansowanych kształtów. Nowoczesne frezarki cnc są naszpikowane elektroniką oraz posiadają zaawansowane oprogramowanie sterujące. Możliwość otrzymania bardzo dużej precyzji wytwarzania elementów podczas frezowania ma ogromne znaczenie zwłaszcza w takich dziedzinach, jak budowa maszyn, gdyż tam kluczowe jest dokładne spasowanie elementów.

szkolenia poznańSzkolenia Poznań | Szkolenia otwarte BERNDSON ♚ PREMIUM

Choć odpowiednia frezarka ma kluczowe znaczenie, to we frezowaniu cnc bardzo istotną rolę odgrywają też robocze narzędzia skrawające, czyli frezy. Jakość ich wykonania również może mieć wpływ na dokładność frezowania, ale oprócz tego bardzo ważna jest ich odporność na ścieranie, zwłaszcza jeśli frezowanie odbywa się w twardym materiale. Dlatego też frezy są wykonane z bardzo twardych, wytrzymałych i odpornych na ścieranie materiałów, takich jak węgliki spiekane. Zapewnia to ich długą żywotność oraz skuteczność obróbki nawet bardzo twardych materiałów, takich jak stal.

Frezowanie cnc to jednak nie tylko wysokiej klasy frezarki cnc i akcesoria skrawające. Nawet najlepsza maszyna na nic się nie przyda, jeśli nie będzie jej obsługiwał znający się dobrze na swojej pracy fachowiec. Dlatego też we frezowaniu cnc konieczni są wykwalifikowani frezerzy, który doskonale znają dziedzinę obróbki skrawaniem w ogólnym zakresie, a także dobrze orientują się w rysunku technicznym i obsłudze konkretnych maszyn.