Psychiczne uzaleznienie od marihuany

Psychiczne uzależnienie, które odnosi się z obsesyjnym działaniem w rolę, którą składamy kosztem nie tylko czasu spędzanego z rodziną, czy wykonywania innych prac domowych lub relaksu, przecież w skrajnych przypadkach, również kosztem snu.

 

Osoby uzależnione nic nie odczuwają komfortu biorąc się pracą – wiąże się to z stałym strachem i obawą o utratę stanowiska. Często osoby uzależnione wydają pieniądze, jakich nie mają, żyją ponad stan oraz sięgają po dopalacze, jakie zawierają ułatwić im w wykonywaniu dłużej i wydajniejszej pracy, tj. amfetaminę, kokainę. Uzależniony nie potrafi odczuwać przyjemności z wykonywanej pracy, dąży do perfekcjonizmu, którego wytycznych sam nie potrafi określić. Często łączy się toż z potrzebą akceptacji.

Czas, jaki nie jest spędzony na rzeczy, często jest przekazywany jako stracony. Kobiety te chociażby w dni niezależne z pracy, cały okres o niej ideą i dziwią się jak poprawić swoją pozycję w firmie oraz co będzie się działo, gdy wrócą z urlopu.

Pracoholizm to przede wszystkim wywiad z pacjentem, ale oraz z kobietami bliskimi – to przeważnie one zauważają temat i są największą ofiarą uzależnienia. Początkiem leczenia jest założenie planu dnia, harmonogramu tygodnia, którego należy się ściśle trzymać – podziału, jaki stanie wykonany, żeby ograniczyć czas spędzany na pracy, i wprowadzić sporo czasu spędzanego z linią, na urlopie. Następnym krokiem jest uświadomienie pacjentowi i nauczenie go produkcji priorytetów, samodzielnych decyzji, który dobór jest istotniejszy, a co chodzi zostawić na później. Oczywiście jak w przypadku innych uzależnień, po ukończeniu wstępnej fazy leczenia, po skończeniu 12 kroków, należy regularnie chodzić na terapię. W Polsce istnieją grupy Anonimowych Pracoholików, których zebrania budują się na wspieraniu siebie w siły. Dla uzyskania właściwszych efektów, leczenie powinno obejmować więcej osoby współuzależnione.