Sztuczne zaplodnienie metody

Chęć założenia rodziny często składa się nie wyłącznie z podjęciem decyzji o małżeństwie, jednak również z chęcią bycia dzieci, czyli powiększenia rodziny. Niestety, w wielu przypadkach z nowych przyczyn ukazuje się to złe i należy rozpocząć leczenie lub zdecydować się na sztuczne zapłodnienie.

Przyczyn podejmowania przez pary metody in vitro jest tak wiele. Widać to istnieć np. niedrożność jajowodów, kłopoty z wywołaniem owulacji u osoby albo dość niskie parametry męskiego nasienia. Czasem oraz, mimo wielu badań, ukazuje się, że specjaliści nie są w kształcie określić przyczyny niepłodności zaś tym samym wdrożyć odpowiednich metod jej przyjmowania. Kiedy inne metody zapłodnienia zawiodą, pary określają się często na zapłodnienie sztuczne, czy takie, które rozgrywa się poza układem rozrodczym kobiety. Polega ono na połączeniu, w warunkach laboratoryjnych, plemnika oraz komórki jajowej. Z obecnego typu rozwiązania często to korzystają pary heteroseksualne, którym, mimo wielu starań, nie udało się doprowadzić do naturalnego zapłodnienia. Technologia ta wywołuje jeszcze wiele kontrowersji, jednak dla wielu par pragnących mieć potomstwo jest całym rozwiązaniem.

Warto także wspomnieć, że planując się na taką metodę należy zdecydować albo będziemy stosować z nasienia swojego przyjaciela czy nasienia dawcy. Często stan zdrowia partnera wyklucza tę pierwszą możliwość. Pierwsza randka u lekarza uzależniona jest ze długą ankietą medyczną, na jej pytania odpowiadają oboje partnerzy. Jeżeli leczenie wykonywało się wcześniej, należy także przynieść ze sobą wszą dokumentację medyczną. Lekarz zazwyczaj bada kobietę dzięki USG, a i wykorzystuje jej szereg innych badań. I człowiek pragnie zawierać zbadane nasienie, poza tym znajduje skierowanie do różnego specjalisty np. urologa. Kolejna wizyta przynosi ocenę wyników ostatnich badań i wybór konkretnej metody zapłodnienia. Często przedstawiają się potrzebne także inne dodatkowe badania, jak np. wirusologiczne, którym ludzie zostają oboje partnerzy. Następnie rozgrywa się przygotowanie do zapłodnienia, czyli stymulacja hormonalna kobiety. Kolejny krok to pobranie zarówno nasienia mężczyzny, jak również komórek jajowych kobiety. W laboratorium specjaliści dokonują połączenia komórek z plemnikami. Dzięki temu stają zarodki, które później za pomocą odpowiedniego cewnika stosuje się do grona kobiety. Po około dwóch tygodniach należy zgłosić się na pytanie.