Tradycja ubierania choinki

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie słucha toż kwestii. Wszyscy albo przed świętami, bądź w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej również ciastka oraz pozostałego typie słodycze, które później najmłodsi z pasją podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, jaka istnieje historia choinki i czemu jest oczywiście obowiązująca w świątecznej tradycji?

novitus deon e

Istnieje wiele teorii, które opowiadają o tym, skąd zachowała się tradycja świątecznego drzewka. Traktuję one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne iż to symbolika rajskiego drzewa w Edenie. Jednak w mało bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w stopniu przedświątecznym był Martin Luther, właśnie przenosząc się do nauce, iż przystrajanie drzewka w papierowe ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne złączenie się mężczyzny z Bogiem. Sposób ten szybko rozpowszechnił się na pełny świat. Można wtedy powiedzieć, że obecnie nie chociaż w Polsce, lecz plus również pozostałych krajach Europy natomiast w Ameryce na święta ubiera się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już z tradycyjnego przystrajania świątecznego drzewka w segmenty dokumentu i jabłka, ubierając choinki w ciekawe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą jedynie na przestrzeni ostatnich 30 lat można dostrzec dużą przeróbkę w modzie choinkowej. Tak to, były bardzo często spotykanym wydarzeniem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem często były własnoręcznie wykonane łączone ze sobą obręcze z ciekawego papieru, natomiast oświetlenie stanowiły świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (jak ważna się łatwo domyślić, nie niestety było to o pożar. Następnie wiklinowe ozdoby stanowiły w decydującej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, a jako dodatek posiadały tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne czy złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, które dysponowały być rozumiane ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość stanów i kolorów świątecznych ozdób jest niemożliwa do opisania, zawsze w pierwszej mierze dominują odcienie złota, czerwieni i zieleni, jakie są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak toż jako mężczyzny, doświadczała nowości w sferze trendów interesujących jej przystrajania. Jednakże nie zmieniło się to, że od momentu ubrania pierwszej w treści choinki przez Luthera, sposób tenże bardzo szybko zakorzenił się w klasie świątecznej i zawierajmy możliwość, że nieprędko przeminie.