Zakupoholizm dane statystyczne

Zakupoholizm – czym stanowi

przegląd kasy fiskalnej cena krakówPolkas - Przeglądy okresowe kas fiskalnych

Permanentny przymus robienia zakupów, to zakupoholizm. Cieszy fakt zakupu, same cele mają znaczenie drugorzędne – bywa, że nierozpakowane, lądują w kącie, zapomniane przez szczęśliwego nabywcę.

 

Zakupoholizm kiedy również nadmierny konsumpcjonizm siedzi w dużych społeczeństwach. Rozwojowi uzależnienia sprzyjają odpowiednie warunki – istnienie serwisów aukcyjnych, łatwy wstęp do obrotów bez pochodzenia spośród domu, bezgotówkowe płatności – możliwość płacenia kartami kredytowymi.
Kompulsywne zakupy są często środkiem na poprawę stanu. Bywa, że redukują stres, napięcie, koją nerwy.
Osoba uzależniona odczuwa niezdrowe podniecenie na zasada o zakupach (myśli mogą tworzyć charakter obsesyjny). Zakupy wprawiają osobę związaną w kształt ekstazy. Niestety euforia mija po dokonaniu zakupów. W zamian pojawiają się wyrzuty sumienia, zniechęcenie.

Badacze przedmiotu klasyfikują zakupoholików, mając pod opiekę motyw działania.

Najpopularniejsi są tzw. “poszukiwacze okazji”, lub osoby, którym zabawę i radość sprawia nabycie punktu w popularnej cenie. Są klientami centrów handlowych w terminie promocji, przecen. Niczym magnes leczą na nich spryty marketingowe w systemie: obniżka cen, – 25%, kup 2 w sumie 1, wyprzedaż kolekcji.

Drugą grupę stanowią “kolekcjonerzy” innego typu gadżetów – markowego sprzętu komputerowego, obuwia, galanterii. Tym nigdy dość dóbr, które odpoczywają w klasie ich zainteresowań.

Dla własnych istotne jest jednanie nowych przedmiotów, tylko z opieki na fakt, że są modne – to tzw. “zbieracze nowości”.
Bywa, że zakupoholik zaspokaja swoje oczekiwanie nabywania tylko dzięki oglądaniu przedmiotów (window shopping). Lecznie jest dodatkowe pod okiem wykwalifikowanych specjalistów. Ważne jest sprawdzenie źródła zachowań kompulsywnych i znalezienie innych form kompensacji, które wypełnią pustkę emocjonalną.

Że temat stanowi o tyle złożony, że zakupoholizm często gości w parze z różnymi nałogami np. alkoholizmem lub chorobami np. depresją.
Niewątpliwie kluczem do przypadku jest determinacja pacjenta i aktywna psychoterapia.